POLSCY OLIMPIJCZYCY INSPIRUJĄ

W 2024 roku minie sto lat od zdobycia przez polskich sportowców pierwszego medalu olimpijskiego. W niedzielę 27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal. Polacy w wyścigu na dochodzenie na 4000 m przegrali jedynie z Włochami. Na wszystkich dotychczasowych Igrzyskach Olimpijskich startowało 3012 polskich sportowców. Życiorys każdego z nich jest wart zainteresowania. Nasi zawodnicy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych. Historia olimpijskich zmagań polskich sportowców, nie tylko medalistów, warta jest popularyzacji.

W mijającej kadencji Sejmu walczyłem (dosłownie!), by w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w stulecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego – 2024 rok był Rokiem Polskich Olimpijczyków. Udało się!

Nie miałem zatem żadnych wątpliwości, jaki powinien być temat organizowanego przeze mnie kolejnego konkursu literackiego.

Podobnie
 jak w latach ubiegłych postanowiłem, że w sposób aktywny włączę się do godnego uczczenia pamięci i oddania hołdu ustanowionemu przez Sejm patronowi roku.
W 2021 był to Tadeusz Różewicz, w 2022 Wanda Rutkiewicz, a w 2023 Aleksander Fredro.

Drodzy Uczniowie, drodzy Nauczyciele
organizuję po raz czwarty konkurs literacki dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

„Citius, altius, fortius”
– to słowa Henri Didona, które wypowiedział podczas wręczenia nagród zwycięzcom szkolnych zawodów, to i ja zachęcam uczniów by podobnie jak sportowcy, w swych literackich „zmaganiach”, zdobywali „szybciej, wyżej, mocniej”.

Czekam
na fantastyczne prace do 12 maja 2024 roku.

Zakończenie 
konkursu planowane jest w gmachu Sejmu 17 czerwca 2024 roku.

Regulamin konkursu znajduje się ▶️▶️▶️ tutaj

Formularz zgłoszeniowy znajduje się ▶️▶️▶️ tutaj

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o poprzednich konkursach:
Tadeusz Różewicz inspiruje
Wanda Rutkiewicz inspiruje
Aleksander Fredro inspiruje

Inne wpisy