Tomasz Zimoch i jego Biuro Poselskie zorganizowali po raz trzeci konkurs literacki związany z patronem roku.
W 2021 roku temat konkursu brzmiał „Tadeusz Różewicz inspiruje”, w 2022 „Wanda Rutkiewicz inspiruje” a w roku bieżącym – „Aleksander Fredro inspiruje”
W lipcu 2022 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 – Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.
W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Prace oceniało jury w składzie:
dr Joanna Lisiewicz – polonistka, teoretyk literatury, doświadczona nauczycielka języka polskiego, wykładowca akademicki.
Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki PAN.
Artur Barciś – wybitny polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, reżyser i scenarzysta. Fredro tworząc postać Papkina „przewidział”, że będzie to idealna rola dla Artura Barcisia, który w fenomenalny sposób, w granej w Och Teatrze „Zemście”, całym sobą, dynamicznie i z wyjątkową energią zaprezentował tę postać.
Paweł Lęcki – nauczyciel języka polskiego w II LO w Sopocie, jak sam mówi jest fanem prac domowych, a nauczyciel według niego jest drogowskazem i podpowiedzią dla ucznia.
Krzysztof Jankowski Jankes – prezenter radiowy i telewizyjny, spędził pół życia na ul. Fredry, zna go jak nikt.
Tomasz Zimoch – pomysłodawca konkursu.
Zwyciężczynią konkursu, za pracę „Moje spotkania z Fredrą” została Amelia Bartkowicz – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Pracę napisała pod kierunkiem Marii Gołębiewskiej.
II miejsce zajął Stanisław Wojciechowski za pracę „Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda”. Laureat jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Praca powstała pod kierunkiem Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej.
III miejsce zajęła Maria Kopeć, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, za pracę „Wskaż mi drogę”, napisaną pod kierunkiem Anny Winieckiej.
IV miejsce zajął Dominik Madej z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie za pracę „Dyndalski”, napisaną pod kierunkiem dr Renaty Dąbrowskiej.
V – Natalia Tomala z Akademickie Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, za pracę „Rozmowy pokojowe” pod kierunkiem Aleksandry Chrupały.
VI – Zyta Toczyńska, z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, za pracę „Nauczmy się rozmawiać!” pod kierunkiem Renaty Kwasek.
Najwięcej prac – 3., przesłali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.
Autorka najlepszej pracy otrzymała, zgodnie z regulaminem, nagrodę pieniężną w wysokości 2023PLN. Pozostali laureaci zostali nagrodzeni bonami o wartości od 100 do 500PLN.
Dziękuję wszystkim Uczestnikom, przesyłam ukłony Nauczycielom, pod kierunkiem których pracowali uczniowie. Dziękuję, za poświęcony czas. Wielkie brawa dla jurorów, wykonali tytaniczną pracę.
Dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera, Literackie i ZNAK za przekazane nagrody książkowe.
Transmisja z gali do obejrzenia ▶️▶️▶️ tutaj
Gratuluję Laureatom!
[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_slideshow” maximum_entity_count=”500″]