Zuzanna Dębiec zwyciężczynią Konkursu literackiego „Wanda Rutkiewicz inspiruje”

Tomasz Zimoch i jego Biuro Poselskie zorganizowali po raz drugi konkurs literacki.
W 2021 roku temat brzmiał „Tadeusz Różewicz inspiruje” a w roku bieżącym – „Wanda Rutkiewicz inspiruje
W listopadzie 2021 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą wybitną himalaistkę jedną z patronek 2022 roku.
W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Prace oceniało jury w składzie:
dr Joanna Lisiewicz – polonistka, teoretyk literatury, doświadczona nauczycielka języka polskiego, wykładowca akademicki.
Anna Kamińska – pisarka, reportażystka, dziennikarka. Autorka książek biograficznych – „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz ” i „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.
Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki PAN.
Paweł Lęcki – nauczyciel języka polskiego w II LO w Sopocie, jak sam mówi jest fanem prac domowych, a nauczyciel według niego jest drogowskazem i podpowiedzią dla ucznia.
Leszek Cichy – wybitny himalaista, pierwszy (wspólnie z Krzysztofem Wielickim) zdobywca Mount Everestu zimą, geodeta, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, makler i finansista, obecnie przedsiębiorca.
Tomasz Zimoch – pomysłodawca konkursu.

20 czerwca w Sejmie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu i rozdanie nagród

Zwyciężczynią konkursu, za pracę „Spełnienie” została Zuzanna Dębiec – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Pracę napisała pod kierunkiem Barbary Malawskiej.
II miejsce zajęła Adriana Fularczyk za pracę „W poszukiwaniu szczęścia”. Laureatka jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Praca powstała pod opieką Barbary Malawskiej.

III miejsce zajęła Julia Chmielowska, uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, za pracę „Szczyt”, napisaną ze wsparciem dr Ilony Kulisz.
IV miejsce zajęła Natalia Szafraniec z Zespołu Szkół Samochodowo – Usługowych w Skarżysku Kamiennej za pracę „O chłopaku, który odnalazł nadzieję”, napisanej pod kierunkiem Agaty Nowak – Wierzchowskiej.
V – Aneta Klein z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, za pracę „Życie” , opiekę merytoryczną sprawowała Barbara Malawska.
VI – Adrianna Żeromska, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku, za pracę „Buty marki Wanda Rutkiewicz” pod kierunkiem Joanny Wróblewskiej.
VII – Kaja Kisielewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie, za pracę „Mieć serce w górach”, napisaną pod opieką Iwony Gesek.
VIII – Kinga Zielich z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Chorzelach, za pracę „Już nie wracam” przy wsparciu Lucyny Sobieckiej-Proszek.

Najwięcej prac – 9., przesłali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach.
Autorka najlepszej pracy otrzymała, zgodnie z regulaminem, nagrodę pieniężną w wysokości 2022PLN. Pozostali laureaci zostali nagrodzeni bonami o wartości od 100 do 400PLN.
Dziękujęmy wszystkim Uczestnikom, przesyłamy ukłony Nauczycielom, pod kierunkiem których pracowali uczniowie. Dziękujemy, za poświęcony czas. Wielkie brawa dla Jurorów, wykonali tytaniczną pracę.

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu i Wydawnictwu ZNAK za przekazane nagrody książkowe.

Gratuluję Laureatom!

Transmisja z uroczystości wręczenia nagród dostępna jest tutaj

Inne wpisy