W lipcu 2022 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 – Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin. Aleksander Fredro, co posłowie podkreślili w uchwale „to najwybitniejszy polski komediopisarz, a także pamiętnikarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskich. (…) To twórca oryginalnej, polskiej komedii. Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości.”
Fredro znany jest przede wszystkim jako komediopisarz. Warto jednak pamiętać, że jest on autorem wielu innych form literackich. Napisał pamiętniki z epoki napoleońskiej Trzy po trzy, w których przybliża czytelnikowi swoje dzieciństwo, a także życie w czasach wojny. Fredrę kojarzymy również jako bajkopisarza. Niemal każdy zna takie utwory jak: Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł czy Osiołkowi w żłoby dano.
Istotną rolę w życiu Aleksandra Fredry pełnił teatr. W wieku 25 lat napisał pierwszą ważną sztukę – Pan Geldhab. Fredro autor komedii – Damy i Huzary oraz Śluby Panieńskie, znany jest przede wszystkim z Zemsty, która od wielu pokoleń jest lekturą szkolną.
Podobnie jak w latach ubiegłych postanowiłem, że w sposób aktywny włączę się do godnego uczczenia pamięci i oddania hołdu ustanowionemu przez Sejm patronowi roku.
W 2021 był to Tadeusz Różewicz, a w 2022 Wanda Rutkiewicz.
Drodzy Uczniowie, drodzy Nauczyciele organizuję po raz trzeci konkurs literacki dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
„Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba” – to słowa Rejenta Milczka jednego z bohaterów „Zemsty”, a ja zachęcam uczniów by niekoniecznie zgadzali się, by polemizowali, by otworzyli się na twórczość wybitnego komediopisarza.
Zakończenie konkursu planowane jest w gmachu Sejmu, dokładnie w dwustu trzydziestą
rocznicę urodzin Aleksandra Fredry – 20 czerwca 2023 roku.
Regulamin konkursu ▶️▶️▶️ do pobrania tutaj
Formularz zgłoszeniowy ▶️▶️▶️ do pobrania tutaj