Z pamiętnika młodego posła cz. 10 ?

0
1558
zimoch koronawirus

Nie panikuję, ale sprawa jest wyjątkowo poważna.

Nie panikuję, choć, miewam do tego skłonność ? Tym razem apeluję o wyjątkowo poważne potraktowanie wszelkich zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Przeprowadziłem w środę bardzo ciekawą rozmowę, jej zapis ukaże się w najbliższym wydaniu Tygodnika ANGORA. Rozmawiałem z prof. Kruegerem, który zajmuje się monitorowaniem zagrożeń epidemiologicznych.
W skrócie przedstawił mi jak potraktowano zalecenia we Włoszech. Szczegóły, o których mówił, jeżą resztki moich włosów na głowie. Zamknięte szkoły, uczelnie, teatry, kina to jego zdaniem za mało, za późno. Ogromna część zarażeń miała miejsce w kościołach. Dlatego też wystosowałem list do arcybiskupa Grzegorza Rysia:
„Jego Ekscelencja
Metropolita Łódzki
Arcybiskup Grzegorz Ryś
Szanowny Księże Arcybiskupie, w związku z niezwykle trudną, niepokojącą sytuacją

z rozwijającą się epidemią koronawirusem zwracam się o zastosowanie wyjątkowych rozwiązań. Proszę o rozważenie zawieszenia odprawienia publicznych mszy świętych.
Znane są przypadki, że to właśnie w czasie mszy w kilku krajach doszło do zarażenia koronawirusem. Jedna osoba, zdaniem naukowców, może w trakcie mszy zarazić minimum 50 osób. Potwierdziły to zdarzenia we Włoszech czy Francji. Wspólna modlitwa, śpiew wyjątkowo sprzyja zarażeniu. Zwracam się do Ekscelencji, jako niezwykle otwartego, wyjątkowego Duchownego o podjęcie odważnej decyzji – zawieszenia odprawiania mszy świętej.To czas niezwykły, wyjątkowy. Czas wymagający odwagi, troski o wszystkich. Czas solidarności. Kościół powinien sprostać oczekiwaniom w sytuacji kryzysu, a zdaniem niektórych wręcz wojny.Kościoły moim zdaniem powinny pozostać otwarte. Każdy z wiernych może szukać tam ciszy, spokoju, zadumy osobistej modlitwy, ale wspólne uczestniczenie w mszy świętej powinno być zawieszone. Bardzo proszę Jego Ekscelencję
o rozważenie mojej prośby. Kościół odpowiedzialny, to Kościół odważny.
Jego Ekscelencji – odwagi nigdy nie brakowało.
Z wyrazami szacunku Tomasz Zimoch

Biskup Grzegorz Ryś przebywa od kilku dni w USA. Rozmawiałem z Jego sekretarzem ks. Burchardem. Bardzo ucieszyła mnie szybka odpowiedź z archidiecezji:
„Panie Pośle, wczoraj rozmawiałem w przedmiotowej sprawie z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem. Metropolita Łódzki w odpowiedzi na prośbę Pana Posła przyspiesza powrót do Polski. Jutro spotka się Ksiądz Arcybiskup z Panią Prezydent Miasta Łodzi oraz z Radą Kapłańską, aby w drodze koniecznych konsultacji wypracować optymalne rozwiązanie.
Z wyrazami głębokiego szacunku ks. Łukasz Burchard”

Biskup Grzegorz Ryś to odważny, odpowiedzialny i bardzo mądry Hierarcha polskiego Kościoła.

Apeluję! Bądźmy odpowiedzialni! Niech dzieci, młodzież pozostaną w domach! Wiem, że traktują przerwę w zajęciach jak koronaferie – ale tłumaczmy, że nimi nie są! Dbajmy o siebie, stosujmy się do zaleceń higienicznych, ograniczmy do minimum przebywanie w towarzystwie innych osób. O co uprzejmie prosi Wasz poseł ?