Lena Graczyk zwyciężczynią Konkursu Literackiego „Polscy Olimpijczycy Inspirują”

0
574

Tomasz Zimoch i jego Biuro Poselskie zorganizowali po raz czwarty konkurs literacki związany z patronem roku.

W 2021 roku temat konkursu brzmiał „Tadeusz Różewicz inspiruje”, w 2022 „Wanda Rutkiewicz inspiruje”, w 2023 – „Aleksander Fredro inspiruje”, a w bieżącym „Polscy Olimpijczycy Inspirują”

W uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w stulecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego – 2024 rok jest Rokiem Polskich Olimpijczyków”.

W 2024 roku minie sto lat od zdobycia przez polskich sportowców pierwszego medalu olimpijskiego. W niedzielę 27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal. Polacy w wyścigu na dochodzenie na 4000 m przegrali jedynie z Włochami. Na wszystkich dotychczasowych Igrzyskach Olimpijskich startowało 3012 polskich sportowców. Życiorys każdego z nich jest wart zainteresowania. Nasi zawodnicy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych. Historia olimpijskich zmagań polskich sportowców, nie tylko medalistów, warta jest popularyzacji.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Prace oceniało jury w składzie:
Monika Pyrek –  lekkoatletka, mimo lęku wysokości skakała o tyczce, dwukrotna wicemistrzyni świata, srebrna medalistka mistrzostw Europy. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Sydney, Atenach, Pekinie i Londynie.
Anita Nowińska – z wykształcenia polonistka, redaktorka, logopedka, manager kultury i bibliotekarka. Od 2021 roku dyrektor Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.
Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki PAN.
Katarzyna Włodkowska – eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP,  trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego, liderka projektów „Lekcje w sieci”, ” Zaproś mnie na swoją lekcję”, wykładowczyni akademicka, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjno-humanitarnych.
Paweł Lęcki – nauczyciel języka polskiego w II LO w Sopocie, jak sam mówi nie jest fanem prac domowych, a nauczyciel według niego jest drogowskazem i podpowiedzią dla ucznia.
Tomasz Zimoch – pomysłodawca konkursu.

Każdy z jurorów wyłaniał najlepszą pracę i 5 wyróżnień (w kolejności).
Wyniki zsumowano i …

Zwyciężczynią konkursu, za pracę „Historie przeplatane złotem” została Lena Graczyk – uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie. Pracę napisała pod kierunkiem Edyty Janiak.

Anita Nowińska tak uzasadniła swój wybór:  
Katarzyna Włodkowska również najwyżej oceniła tę pracę:

 
Agnieszka Uścińska także umieściła pracę Leny Graczyk na I miejscu, w uzasadnieniu napisała:

   
II miejsce zajęła Agnieszka Korycik za pracę „K.K. jak kocham konie”. Laureatka jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Praca powstała pod kierunkiem Iwony Płóciennik.  

Paweł Lęcki napisał w uzasadnieniu swojego werdyktu:

III miejsce zajęła Marta Markowicz, uczennica XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, za pracę „Bieg po marzenia”, napisaną pod kierunkiem Joanny Cieplińskiej-Kowalskiej.

Anita Nowińska w swojej ocenie napisała: Praca skupia się na faktach z życia Janusza Kusocińskiego, ale nie jest biografią słynnego Polaka. Autorka zastosowała ciekawy zabieg konstrukcyjny w postaci próby odtworzenia transmisji radiowej, która nigdy się nie odbyła, będącej reporterską relacją ze stadionu dotyczącą najważniejszego momentu w karierze sportowej Kusego – zdobycia złotego medalu. Moment ten stanowi punkt odniesienia do opisania niezłomnej postawy zarówno sportowca (w czasach pokoju), jak i żołnierza (w okresie II wojny światowej), która zgodnie z tematem konkursu – jest bezpośrednią inspiracją dla kolejnych pokoleń. Praca napisana z zastosowaniem narratora pierwszoosobowego, który w sposób bezpośredni i niezwykle sugestywny, opowiada o swoich bezpośrednich przeżyciach i odczuciach. Autorce bliska jest postawa Kusego – człowieka, sportowca, bohatera, którego losy, jak sama napisała, mogą być praktycznym podręcznikiem wspaniałego życia. Z ogromną wrażliwością i dbałością o szczegóły dotyczące faktów z życia Janusza Kusocińskiego pokazuje, człowieka żywego – zgodnie z tytułem jednej z części pracy – „non omnis moriar”.

Pozostałe miejsca wywalczyły:
IV – Natalia Jasińska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Broniewskiego w Koszalinie za pracę „Kapitan”, napisaną pod kierunkiem Ewy Wrzołek-Bielińskiej. V – Gabriela Kordus z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, za pracę „Wychowana wśród niezwyciężonych” pod kierunkiem Hanny Posadzy-Tomczak. VI – Malwina Pomalejko, z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie, za pracę „Jezioro z głębią” pod kierunkiem Bożeny Kordyl.

Najwięcej prac przesłali uczniowie ze szkół w Krotoszynie i Miastku, po 12.

Autorka najlepszej pracy otrzymała, zgodnie z regulaminem, nagrodę pieniężną w wysokości 2024PLN. Pozostali laureaci zostali nagrodzeni bonami o wartości od 200 do 500PLN.
Dziękuję wszystkim Uczestnikom, przesyłam ukłony Nauczycielom, pod kierunkiem których pracowali uczniowie. Dziękuję, za poświęcony czas. Wielkie brawa dla jurorów, wykonali tytaniczną pracę.
Dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera, Literackie i ZNAK za przekazane nagrody książkowe.

Gratuluję Laureatom! 

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o poprzednich konkursach:
Tadeusz Różewicz inspiruje
Wanda Rutkiewicz inspiruje
Aleksander Fredro inspiruje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj