Konkurs Literacki „Polscy Olimpijczycy Inspirują” podsumowanie

0
1324
Fot. Adam Ciereszko

Sala 106 w budynku C Sejmu RP jeszcze brzmi głębokim głosem Danuty Stenki. Zaprezentowała prace Laureatek w mistrzowski sposób, były ciary, łzy i ogólny zachwyt. Bo faktycznie nikt tak nie potrafi wydobyć klimatu jak jedna z najwybitniejszych polskich aktorek.
Podczas prezentacji trzeciego miejsca (Bieg po marzenia), relacji której nie było w 1932 roku, Tomasz Zimoch przypomniał o latach spędzonych przy mikrofonie Polskiego Radia. Zestawienie emocji ze stonowanym głosem Danuty Stenki to był koktail zdecydowanie wybuchowy. Wprawdzie uczestnicząca w gali Zuzanna powiedziała, że tata z każdym słowem robił się bardziej czerwony i zaczęła się martwić czy prezentowanie pracy w zimochowym stylu nie przypłaci zdrowiem, ale wszystko skończyło się dobrze. Marta Markowicz przyznała, że jej marzeniem, po napisaniu pracy było, żeby Tomasz Zimoch zaprezentował część sprawozdawczą. I proszę, cuda załatwiamy od ręki, a marzenia się spełniają. Autorka nie miała wątpliwości kto będzie bohaterem jej pracy, mieszka w Ożarowie Mazowieckim, gdzie pamięć o Januszu Kusocińskim jest starannie pielęgnowana.
Zdobywczyni V miejsca Gabi Kordus dała się totalnie wkręcić gdy Danuta Stenka czytała pracę Agnieszki Korycik. Opowieść „K.K. jak kocham konie” (II miejsce) napisana jest tak realistycznie jakby Agnieszka mówiła o swoim wypadku podczas jazdy konnej. A bohaterką tej pracy była Karolina Karwowska, paraolimpijka z Rio w paraujeżdżaniu, którą Tomasz Zimoch sprytnie przemycił na uroczystą galę. Spotkanie obu Pań było wzruszające, jest już plan by następną galę sponsorował producent chusteczek higienicznych. 
Zwycięska praca Leny Graczyk, to elegancka uczta i podróż z Leosią-Haliną Konopacką. „Historia przeplatana złotem” jest wyważona, wręcz wytrawna, pełna trafnych metafor, okrągła jak dysk olimpijski, który w Amsterdamie poleciał po pierwszy złoty medal dla Polski. Autorka zafascynowała się postacią Haliny Konopackiej jeszcze w szkole podstawowej. Uważa ją za wyjątkową postać nie tylko ze względu na osiągnięcia sportowe.
Jedyną pracą, której nie udało się zaprezentować był scenariusz „Kapitan” przesłany przez Natalię Jasińską. Autorka, zdobywczyni IV miejsca, sama przyznała, że zaprezentowanie fascynacji młodego Mateusza osobą Piotra Małachowskiego, współczesnego Avengersa, nie było w Sejmie możliwe. Na zarejestrowanej transmisji z wręczenia nagród mamy zapewnienie, że scenariusz doczeka się filmowej realizacji. Trzymamy za słowo!
Wspomniana wcześniej Gabriela Kordus przesłała na konkurs pracę opowiadającą o jej wczesnym dzieciństwie spędzonym wśród olimpijczyków. Mama Gabi Agnieszka Wieszczek-Kordus jest pierwszą polską medalistką olimpijską w zapasach. „Wychowana wśród niezwyciężonych” opowiada o zupełnie innym dzieciństwie córki zawodowej zapaśniczki, spędzonym w dużej mierze na obozach sportowych mamy. Autorka przyznała, że dopiero napisanie tej pracy uzmysłowiło jej, że jest tak ukształtowana przez nietypowe początki swojego życia. Przyznajemy, jest otwarta, tryska energią i zawojuje świat.
Zdobywczyni VI miejsca, Malwina Pomalejko, w poetycki sposób przenosi nas w krainę zmagań kajakarek. W „Jeziorze z Głębią” sama niemal staje się podziwianą Karoliną Nają i przemierza, na wąskim kajaczku, niezmierzone jeziora wyobraźni, myśli i emocji. Uczta, proszę państwa!

Anita Nowińska, jurorka, nie kryła wzruszenia i zafascynowania profesjonalizmem i dojrzałością nagrodzonych prac:
Utalentowana Młodzież, oryginalne, napisane pięknym literackim językiem teksty, niezapomniana atmosfera spotkania, niesamowite emocje, na które chyba nikt z uczestników tego wydarzenia nie był przygotowany, niejedna uroniona łza…, czyli finał Konkursu Literackiego „Polscy Olimpijczycy inspirują” w Sejmie RP, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pan Poseł Tomasz Zimoch.

Wydarzenie wyjątkowe i niezwykłe z kilku powodów – po pierwsze uhonorowania dokonań polskich Olimpijczyków, o których rzadko mówi się w szkole, po drugie promowania ponadczasowych wartości, którymi się kierowali, a przede wszystkim umożliwienia młodym, zdolnym literatom pokazania ich talentu w ogólnopolskiej skali i w tak wyjątkowym miejscu.

Jestem bardzo szczęśliwa, że miałam zaszczyt i możliwość, jako jurorka, uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. To budujące, że mamy tak utalentowaną i wrażliwą Młodzież. Serdecznie dziękuję za zaproszenie i gratuluję wspaniałego pomysłu oraz realizacji tego szlachetnego i niezwykle potrzebnego społecznie projektu.

Katarzyna Włodkowska, jurorka, przyznała, że nie jest osobą, która łatwo się wzrusza, ale…
Ktoś zabrał mnie w podróż, obfitującą w wielkie zaskoczenia i wzruszenia. Pewien mało znany dziennikarz (kto by tam pamiętał komentatora skoków Adama Małysza) i jeszcze mniej rozpoznawalna aktorka (Danuta Stenka) są współodpowiedzialni za stworzenie niezwykłego konkursu literackiego „Polscy Olimpijczycy Inspirują”. Dałam się zaprosić do jury konkursu, nie mając świadomości, jakie będą tego konsekwencje. Otóż: po długiej podróży do Sejmu, przekonana o szlachetności swych intencji i nieskazitelności obywatelskiej, próbując się dostać do serca demokracji … najadłam się niemałego wstydu. Podczas sprawdzania torby bezlitosny czujnik wykrył bowiem spoczywający na dnie mej torebki widelec. Przysięgam, nie miałam zamiaru go użyć, ale kto by mi tam wierzył… A był to zaledwie początek emocji, które towarzyszyły mi do końca finału konkursu. Temat konkursu zaiste mało poetycki „Polscy Olimpijczycy Inspirują”. Jakże mylące było to spostrzeżenie! Co przeczytałam? Historie wielkich, niekiedy zapomnianych, inspirujących bohaterów, podane bez patosu, za to z wielką wrażliwością i talentem. Mój zachwyt wzbudziła praca Leny Graczyk poświęcona Halinie Konopackiej. W pracy narracja przeplata się z muzyką i ruchem, co doskonale oddaje dynamikę wpisaną w życie sportowca i artysty. Moją uwagę zwróciła zwinność w prowadzeniu fabuły i budowaniu postaci. Tekst przypomina mitologiczne opowieści, w których z niezdarności i marzeń, upadków i sukcesów rodzi się wielkość.

 
Wspaniałe LAUREATKI, wspaniali JURORZY, wyjątkowi GOŚCIE! 
DZIĘKUJEMY!!!

 

Autorem zdjęć z uroczystości jest Adam Ciereszko, który jak zwykle oddał znakomicie klimat spotkania – serdecznie dziękujemy!
 
Zachęcamy do obejrzenia transmisji z gali wręczenia nagród
 

Dziękujemy fundatorom nagród:
książkowych: Wydawnictwo Literackie, Wielka Litera i ZNAK
voucherowych: Accor i Hotel Arłamów

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj